Na mnoha zahradách dnes již najdeme nejen klasický bazén, ale také vířivku. A není divu, ta se totiž stává stále dostupnější, a navíc představuje další úroveň komfortu. Dát si takovouto koupel je totiž velmi příjemné.
Samozřejmě, jako i u klasického bazénu, i zde může být problém udržet kvalitu vody na odpovídající úrovni. To je však důležité nejen proto, abychom se v ní mohli bez obav koupat. Silná vrstva řas, sinic či vodního kamene totiž může velmi snadno ucpat trysky. A jaké by to mělo následky asi není třeba říkat.
Abychom těmto problémům předešli, používá se nejrůznější chemie do vířivky. Mnoho lidí však přemýšlí, zda je možné použít tu klasickou bazénovou – koneckonců, jde o stejný problém, tedy udržet vodu v přiměřené kvalitě. Avšak tak jednoduché to bohužel není.
Hlavním rozdílem je, že zatímco ve vířivce je voda prakticky neustále v pohybu, v bazénu je stojatá. A to sebou přináší své specifické problémy. Například použití chloru v tabletách rozhodně není doporučeno, neboť neustálý pohyb jej může zanést až k tryskám, které díky tomu ucpe.
Dalším problémem je fakt, že víření obvykle zapínáme pouze tehdy, pokud jej chceme použít. To znamená, že většinu času zde voda stojí. To vytváří příležitost pro řasy a sinice, aby se usadily prakticky všude, pokud jim to dovolíme. Rozhodně se tedy vyplatí použít chlor v tekuté či práškové podobě.
Také tekuté přípravky na úpravu pH vody, pokud je to potřeba, je možné bez problému použít. Jinak je tomu ovšem s vločkovačem. Ten totiž způsobuje shlukování mikroorganismů do větších kousků, které pak lze snadno vybrat. Problém je, že ve vířivce se tyto kousky mohou dostat do trysek a opět je ucpat.
Proto se rozhodně vyplatí používat jen takové přípravky, u kterých je specificky řečeno, že jsou vhodné na použití ve vířivce. Jistě, možná budou dražší než ty klasické, ale věřte, že výsledek bude rozhodně stát za to.