(M)učení?

Asi každý z nás zažil stres v podobě skutečně důležité zkoušky, který nás dokáže bezpečně rozházet.
Jak omezit tento stres pouze na nutné zlo? Nabízím 5 rad, při jejichž dodržování se zaručeně budete cítit mnohem lépe, nepodlehnete panice a úzkosti, a snad Vám i zpříjemní onen otravný proces učení.
šest knih

1.      Časový harmonogram

Rozvrhněte si čas tak, abyste měli šanci vše v pohodě a pěkně v klidu zvládnout do stanoveného termínu zkoušky. Zbytečné stresování a honění posledních vědomostí na poslední chvíli klidu opravdu nepřidává. Také se doporučuje rozvrhnout si studium dle obtížnosti – začít s něčím středně obtížným, pokračovat tím nejtěžším učivem a zakončit lehkým.

2.      Klidná atmosféra

Ať si říká, kdo chce, co chce, pro kvalitní učení je nejdůležitější najít si svou zónu klidu, tedy místo, které je nám příjemné, cítíme se tam dobře a hlavně nás tam nic nerozptyluje. Z toho vyplývá, že pokoj, v němž hraje hudba nebo ještě hůře učení u televize opravdu není to pravé ořechové.

3.      Osvěžení mozkových závitů

Pro nabuzení organismu je dobré dát si čerstvé ovoce a uvařit si čaj – nejlépe nějaký bylinkový, například meduňku, či mátu, které mají schopnost pozitivně ovlivňovat myšlení, popřípadě maté, jež má podobné účinky. Případně se také prodávají různé doplňky stravy (např. gingko biloba), ale já sama je neužívám, na tabletky příliš nevěřím.

4.      Odpočinek

Důležité také je nepřepracovat se! Občas si musíte také dopřát zasloužený oddech, protože jinak se Vám bude učit čím dál tím hůř. Vymezte si ve svém časovém harmonogramu (viz bod č. 1) mezi jednotlivými hodinami učení vždy alespoň 20 minut pro sebe a pro Váš namáhaný mozek, během něhož si můžete odpočinout.
učebnice na stole

5.      Dostatečný spánek

Abyste se mohli soustředit během celého dne na učení, je třeba zajistit si kvalitní spánek, alespoň po dobu 8 hodin. Mozek si dokáže odpočinout a druhý den Vám učení půjde od ruky.