Dnešní generace dává přednost spíš zahraničním autorům. Z jejich děl se totiž často stávají hollywoodské trháky, což zvyšuje i popularitu knihy. Vinu nese i školský systém, který nutí věnovat se převážně českým klasickým dílům a děti k nim následně získávají odpor. Pojďme dnes udělat výjimku a podívat se na některé české autory posledních let a odbourat tak naše bloky z dětství.
„Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice“
Kniha od Lenky Požárové se může pyšnit nejen neuvěřitelně poutavým názvem. Ne příliš známá autorka mezi „nekuchtíky“ dokáže ve své tvorbě dokonale propojit spisovatelský talent a životní zkušenosti z oblasti gastronomie, fotografování a cestování. Je autorkou i nespočetného množství kuchařek. Nejen zapáleným kuchtíkům by proto neměli v knihovničce chybět:
· Cyklus knih „Což takhle dát si…“
· Slovenská bryndza
· Jak jsem proje(d)la svět aneb zcestopisy s recepty
Kdo se nebojí poezie
Poezie není mezi čtenáři tolik oblíbená jako próza. Ne každý je schopen interpretace a báseň se tak pro něj stává prázdnou nebo naopak nakupeninou nespojitelných výrazů. Radek Malý je nejen básníkem, ale mimo jiné i autorem knih pro děti a překladatelem. Kvalitu jeho díla potvrzuje i fakt, že obdržel hned několik literárních cen včetně Ceny Jiřího Ortena a ceny Magnesia Litera. Ti z vás, kteří se nebojí poezie, by neměli ve svém seznamu opomenout jeho básnické sbírky, jako jsou:
· Všehomír
· Světloplaší
· Lunovis
Úspěšná kniha malého rozsahu
Petr Ludwig se dostal do povědomí lidí především díky knize „Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno“. Dílo není velké svým rozsahem a dalo by se spíše označit jako návod na naplněný život, přesto se zcela zaslouženě zařadilo mezi bestsellery. Pokud jste se v životě dostali do bodu nula a nevíte jak dál nebo Vás nebaví číst zdlouhavé romány, je kniha přesně pro Vás. V případě, že by Vám rady v ní obsažené nestačily, můžete si vybrat z bohaté škály autorových přednášek, které se zabývají převážně prokrastinací, tedy „chronickým odkládáním povinností“.